Koło historyczne
Napisane przez admin on 27-03-2018 11:41 | 82 czytań
Koło historyczneMogliśmy bezpośrednio zapoznać się z pracą dotyczącą metod określania czasu pochodzenia zabytków archeologicznych i obejrzeć konkretne przykłady efektów pracy archeologa w tym zakresie. Szczególne zainteresowanie wzbudziła w nas metoda dendrochronologiczna, pyłków kwiatowych i połowicznego rozpady izotopu węgla C14. Zapoznaliśmy się z dwiema stosunkowo nowymi dziedzinami archeologii – archeologią funeralną i podwodną. Prowadzący zajęcia naukowcy opowiadali o swych pracach z pasją i zaangażowaniem. Jednym z ostatnich sukcesów toruńskiej archeologii jest uporządkowanie krypt grobowych katedry w Przemyślu. O staranności i pieczołowitości dokonań w tym zakresie mógł się przekonać każdy, kto od dwóch lat zwiedzał piękne miasto Przemyśl i jego zabytki. W tym przypadku tamtejszą katedrę, której podziemia z kryptami grobowymi udostępnione są turystom. Na zajęciach dotyczących archeologii podwodnej zobaczyliśmy efekty prac badawczych na Jeziorze Lednickim – tak mocno związanym z początkami naszej państwowości. Prowadzący opowiadał o swym udziale w eksploracji wraku MS „Wilhelm Gustloff”. 30 stycznia 1945 r. statek ten płynąc z Gdyni miał na swym pokładzie ok. 10 tyś. niemieckich, cywilnych uciekinierów z Gdańska i Prus Wschodnich. Został zatopiony przez sowiecką łódź podwodną. Dwadzieścia mil na północ od Łeby, leży jego wrak do dziś. Prawie wszyscy pasażerowie zginęli. Straty ludzkie z Gustloffa kilka razy przekraczają liczbę ofiar z „Titanica”. Są największa tragedią morską w historii. Na zakończenie uczestniczyliśmy w pokazie urządzonym przez studentów. Mogliśmy obejrzeć pracę na krosnach z Biskupina i przedmioty ludzi różnych kultur archeologicznych. Widząc zainteresowanie naszych uczniów organizatorzy zaproponowali nam uczestnictwo w cyklu zajęć archeologicznych w ramach naszego koła w przyszłym roku szkolnym – oferta godna uwagi.

Zobacz zdjęcia - Koło historyczne...>>>