To już nasza tradycja
Napisane przez admin on 23-03-2018 14:43 | 185 czytań
To już nasza tradycjaUkończyła matematykę na uniwersytecie w Poznaniu, a po studiach prowadziła zajęcia z przysposobienia obronnego dla kobiet. We wrześniu 1939 r. wraz z kobiecym batalionem pomocniczej służby wojskowej walczyła w obronie Lwowa. W lutym 1943 r. wyruszyła jako emisariuszka komendanta głównego AK Stefana Grota-Roweckiego do sztabu naczelnego wodza w Londynie. Z Londynu powróciła do Polski w nocy z 9 na 10 września 1943 r. jako jedyna cichociemna, zrzucona ze spadochronem w ramach akcji „Neon 4".
Anna Borowicz z klasy 3a po raz kolejny zajęła w konkursie „Oni tworzyli naszą historię” III miejsce. Napisała pracę „Antoś jest taki odważny, oni go przecież zabiją”. Antoni Łapczyński i „Solidarność” w Chełmży. Dzięki swoim zainteresowaniom Ania rozwija swój warsztat historyka, dokumentując lokalne dzieje. Ukazuje sylwetki wywodzących się z naszego regionu nieznanych bohaterów na podstawie wspomnień świadków. W trakcie pisania pracy dotarła i przeprowadziła wywiady z Marią Bulińską – córką Antoniego Łapczyńskiego oraz z senatorem Janem Wyrowińskim i Michałem Grabianką – jego kolegami z NSZZ „Solidarność”.
Ania tak opowiada o konkursie:
Ponowny udział w konkursie im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię” był dla mnie jeszcze większą przyjemnością niż poprzednio. Cały czas jestem zaskoczona tym, że uczymy się o wspaniałych postaciach, które zaznaczyły się w historii świata, a często nie zdajemy sobie sprawy o tym, że równie wspaniali i odważni ludzie są częścią naszej lokalnej społeczności. Uważam, że udział w każdym konkursie to świetny sposób samokształcenia. Mocno zachęcam do uczestniczenia we takich inicjatywach, bo wszystkie osiągnięcia, te małe i duże, pozostawiają po sobie choćby wiedzę lub doświadczenie.

Link do strony Gazety Wyborczej...>>>

Zobacz zdjęcia - To już nasza tradycja...>>>