Wycieczka do Muzeum Stutthof w Sztutowie
Napisane przez admin on 04-04-2016 10:00 | 383 czytań
Wycieczka do Muzeum Stutthof w SztutowieUczestnictwo w tej jakże wartościowej lekcji historii umożliwiło nam bezpośredni kontakt z archiwaliami i pełniejsze poznanie pracy historyka. Podczas zajęć poznaliśmy rodzaje zbiorów występujących w Muzeum oraz sposoby ich gromadzenia, opracowywania i przechowywania. Dowiedzieliśmy się, że Muzeum ciągle wzbogaca je o nowe dokumenty i informacje na temat losów ludzi więzionych w obozie przed wybuchem II wojny światowej, w czasie jej trwania oraz w okresie powojennym. Ich źródłem byli i są ocaleni więźniowie oraz ich rodziny. Pani dr D. Drywa specjalnie dla nas przygotowała i zaprezentowała jedyny zachowany dokument, zawierający informacją o przebywającym w KL Stutthof pierwszym polskim dyrektorze naszej szkoły, Antonim Boninie oraz dokumenty historyczne dotyczące członka rodziny pani Beaty Szczechowskiej-Szarlei. Z opowieści o realiach życia obozowego wychwyciliśmy informacje o sile dobra reprezentowanego przez więźniów poprzez tworzenie wspólnoty, wzajemną pomoc zwiększającą szanse na przeżycie, wsparcie psychiczne w pokonywaniu przerażającej codzienności, dzielenie się wiedzą czy rozwój osobisty. Zajęcia zakończyły się refleksją, że każdy z nas jest odpowiedzialny za pamięć o przeszłości.
W drodze powrotnej udaliśmy się nad morze oraz zwiedziliśmy Zamek w Malborku, który jest jednym z najwspanialszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie.
Organizatorzy wycieczki składają serdeczne podziękowania pani Elżbiecie Van Dillen, prezesowi Stowarzyszenia Sympatyków Zespołu Szkół w Chełmży, za udzielone wsparcie finansowe przedsięwzięcia.

zobacz zdjęcia - Wycieczka do Muzeum Stutthof w Sztutowie…>>>