Koło historyczne
Dodane przez admin dnia Czerwiec 07 2018 07:58:17
autor: Ryszard Imiela

W środę, 30 maja, grupa uczniów z koła historycznego w ramach zajęć z cyklu poświęconego archiwom, zwiedzała Archiwum Filmoteki Narodowej w Warszawie. Celem naszego wyjazdu było zapoznanie się z zasadami funkcjonowania i gromadzenia zbiorów audiowizualnych. Uczniowie po zapoznaniu się z tradycyjnymi archiwami dokumentów pisanych, mogli się przekonać, że istnieją także archiwa szczególne. Do nich należy Archiwum FINA. Po kilkutygodniowych staraniach o możliwość odwiedzin, otrzymaliśmy zaproszenie. Zwiedziliśmy pracownie konserwacji taśmy filmowej, w których zapoznaliśmy się z warunkami prac konserwatorskich, gdzie bezpośrednio uczestniczyliśmy w żmudnym procesie przywracania zniszczonych filmów do projekcji.
Treść rozszerzona
Trafiliśmy na renowację filmu fabularnego produkcji rosyjskiej z 1912 roku nakręcanego w Królestwie Polskim (więc jeszcze przed wybuchem I wojny światowej). Pracownicy archiwum wyjaśnili nam sposoby prowadzenia dokumentacji zbiorów. Wpuszczono nas do pomieszczeń w których składowane są wszystkie taśmy filmowe znajdujące się w zbiorze archiwalnym. Reżim wilgotności, temperatury i światła powodował, że mogliśmy czuć się wyróżnieni zobaczeniem wszystkich nagrań całej polskiej i zagranicznej kinematografii po 1945 roku, jaka znalazła się w naszym kraju. Są też oczywiście zbiory specjalne, cały czas pozyskiwane przez archiwum z różnych źródeł, które odnajdują się w świecie, ocalały po wojennej i okupacyjnej pożodze. Otacza się je szczególną troską i poddaje drobiazgowej renowacji (https://ninateka.pl/film/konserwacja-i-digitalizacja-przedwojennych-filmow-fabularnych-cz-1-konserwacja, https://ninateka.pl/film/konserwacja-i-digitalizacja-przedwojennych-filmow-fabularnych-cz-2-digitalizacja). Najstarsze taśmy filmowe datowane są na początek kina i pochodzą z pierwszych lat XX w. W drugiej części naszego pobytu udaliśmy się do archiwum i pracowni zbiorów poddawanych cyfryzacji i digitalizacji. Istnieją one od niedawna. Celem ich powstania jest cyfrowe opracowanie zbiorów analogowych, a następnie ich digitalizacja (https://ninateka.pl/film/digitalizacja-odc-1-definicja-proces) na wysokiej klasy specjalistycznym sprzęcie o wartości wielu milionów złotych. W sali projekcyjnej zapoznaliśmy się z walorami jakie daje obraz cyfrowy w supernowoczesnym systemie dźwięku Dolby Atmos. Korytarze, przejścia i sale odwiedzane przez nas, pełne były fotosów gwiazd filmu i muzyki bardzo często z dedykacjami i autografami.
(Celowo podajemy linki do wybranych zagadnień, gdyż nie wolno nam było robić zdjęć w pracowniach. Zainteresowanych kierujemy więc do ich zawartości.)
Pobyt w Warszwie był ostatnim punktem w planie naszych wyjazdów po archiwach. Pozostaje podziękować za przychylność naszej Pani Dyrektor co do jego realizacji. Chcę podziękować też naszemu szkolnemu kierowcy Panu Krzysztofowi Kernerowi za bezpieczną jazdę i cierpliwość podczas podróży. Wszystkim bardzo dziękujemy.